Aktuality

TZ ČUCR:  I vládou vypnuté podniky musí do 30 dnů zaplatit na náhradním plnění miliony korun

TZ ČUCR: I vládou vypnuté podniky musí do 30 dnů zaplatit na náhradním plnění miliony korun

15.1.2021

Tisková zpráva České unie cestovního ruchu ČR: 15.01.2020

Podnikatelé v cestovním ruchu, kteří zaměstnávají více než 25 lidí, musejí do poloviny února zaplatit miliony na náhradním plnění za zaměstnávání lidí se zdravotním postižením. Týká se to bez rozdílu i těch, kdo musí mít z rozhodnutí vlády zavřeno.

Pokud ve firmě nepřipadá na každých 25 zaměstnanců jeden se zdravotním postižením, má podnikatel dvě možnosti, jak splnit svou povinnost: odebrat výrobky a služby od firem, které osoby se zdravotním postižením zaměstnávají, a to ve výši kolem 250 000 Kč za jedno neobsazené místo pro osobu se zdravotním postižením, anebo odvést do státního rozpočtu částku kolem 90 000 Kč (za jedno neobsazené místo).

Česká unie cestovního ruchu žádá vládu, aby vzhledem k velmi obtížné situaci podnikatelů v cestovním ruchu, způsobené opatřeními proti pandemii covid-19, upravila stávající pravidla: „Cestou je prodloužit odběr výrobků náhradního plnění až do konce letošního roku, případně odpustit postiženým subjektům stanovené odvody,“ říká Viliam Sivek, prezident České unie cestovního ruchu a majitel společnosti Sivek Hotels. V tomto smyslu adresoval jménem České unie cestovního ruchu dopis ministru průmyslu a obchodu Karlu Havlíčkovi s žádostí o pomoc a projednání problému s Ministerstvem práce a sociálních věcí. Reakce Ministerstva práce a sociálních věcí byla bohužel negativní, dle něj změna v systému náhradního plnění není možná.

Většina firem si vybírá první z výše uvedených kompenzačních způsobů – náhradní plnění – protože jim za normálních podmínek umožňuje nakoupit produkty nebo služby, které reálně potřebují. „Obvykle každý rok tímto způsobem nakupujeme do hotelů prostěradla, počítače nebo čisticí prostředky, ale za stávající situace nechceme pořizovat věci, které pak mohou ležet nevyužité ve skladech,“ říká Viliam Sivek. „Při 75 zaměstnancích musím odvést 259 584 Kč nebo odebrat zboží či služby v náhradním plnění ve výši 726 831 Kč. Nejde ale konkrétně o nás. My své závazky splníme, bude-li to nutné. Upozorňujeme jen na velký problém, který budou za měsíc řešit stovky firem. Vzhledem k zákazu činnosti nebo jejímu omezení v souvislosti s pandemií covid-19 budou mít s plněním obtíže,“ vysvětluje Viliam Sivek. Na stejný problém poukazuje také Martin Plachý, viceprezident České unie cestovního ruchu a spolumajitel skupiny Royal Spa: „V případě našich lázní je částka, kterou musíme vynaložit na náhradní plnění, vyšší než jeden milion korun. Odpuštění odvodů, v horším případě prodloužení lhůty do konce roku, by nejen nám, ale všem zavřeným provozům, velmi pomohlo.“

TZ_Zavrene-podniky-musi-do-30-dnu-zaplatit-na-nahradnim-plneni-miliony-korun

https://ceskauniecr.cz/…azuji-vlade/

Další aktuality

Podnikatelé v cestovním ruchu jsou pohřbeni

Podnikatelé v cestovním ruchu jsou pohřbeni

24.2.2021

Podnikatelé v cestovním ruchu jsou pohřbeni, burcuje předseda Česká unie cestovního ruchu pan Viliam Sivek. „Za Českou unii cestovního ruchu, která je největším podnikatelským spolkem v ČR zastupující zájmy 7780 členů, můžeme uvést, že bez jakékoliv podpory jsou stále horští vůdci a horští průvodci,” řekl Viliam Sivek.

Celá aktualita
Stanovisko k protiústavně vyhlášenému nouzovému stavu ze dne 14.02.2021

Stanovisko k protiústavně vyhlášenému nouzovému stavu ze dne 14.02.2021

16.2.2021

Zveřejňujeme stanovisko advokátní kanceláře Kalabis Aulický a spol. k nově vyhlášenému nouzovému stavu dne 14.02.2021. Doufáme, že Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky bude řešit tento protiústavní stav a přijme příslušná opatření.

Celá aktualita

Všechny aktuality